Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Kobiet "Dbamy o Mamy"

piątek, 15 lutego 2019

(153) Fragmenty książki dla ciężarnych i specjalistów o aktywności fizycznej w ciąży


Fragmenty książki "Przećwicz ciążę", wydanej przez nasze Stowarzyszenie. Możesz ją kupić tutaj: https://www.dbamyomamy.org.pl/index.php/component/k2/item/537-ksiazka-przecwicz-ciaze-juz-w-sprzedazy.html

„Ćwiczenia ani trochę nie spowolniły rozwoju łożyska. Raczej je przyspieszyły, co z kolei znacząco wpłynęło na jego funkcjonalność w późnej fazie ciąży. Jeśli ćwiczenia są kontynuowane, rozwój łożyska jest prawie trzykrotnie szybszy w środkowej fazie ciąży i ma ono około 15% więcej naczyń i większą powierzchnię w momencie porodu. Jest to kolejny przykład tego, jak wzajemne oddziaływanie regularnych ćwiczeń i zmian będących efektem ciąży zapewnia nieprzewidziane skutki ochronne dla dziecka, minimalizując tym samym ryzyko komplikacji mogących pojawić się w późnej fazie ciąży”.

„Pierwszą rzeczą, na którą zwracaliśmy uwagę podczas porodu, była reakcja tętna płodu na skurcze porodowe. Znaleźliśmy dowody, że dzieci kobiet, które kontynuowały ćwiczenia, tolerowały stres wynikający ze skurczów dużo lepiej niż dzieci kobiet, które przestały ćwiczyć na długo przed porodem oraz dzieci kobiet z grupy kontrolnej”.

„W ramach ostatecznego sprawdzenia pobraliśmy próbki krwi z pępowin dzieci ćwiczących kobiet i z grupy kontrolnej w momencie urodzenia i zbadaliśmy kilka czynników. Po pierwsze, poziom erytropoetyny pozostał niski, wskazując, że dostępność tlenu była odpowiednia podczas trwania porodu. Po drugie, liczba czerwonych krwinek we krwi dzieci ćwiczących matek była niższa, co znaczy, że dzieci były przez jakiś czas względnie mniej zestresowane. To samo okazało się przy pomiarze nagromadzenia kwasów we krwi”.

„Na rycinie 3.1 zaznaczony został wiek ciążowy oraz moment porodu. Dane dotyczą kobiet, które kontynuowały ćwiczenia, oraz fizycznie aktywnej grupy kontrolnej. Diagram obrazuje procentową liczbę kobiet w każdej z tych grup, które rodziły na przestrzeni od trzydziestego drugiego do końca czterdziestego drugiego tygodnia, przy czym za termin uważa się koniec czterdziestego tygodnia. Należy zwrócić uwagę, iż nic nie wskazuje na to, żeby kontynuowanie regularnych ćwiczeń w czasie ciąży zwiększało występowanie porodu o tyle prędzej, aby spowodował on problemy związane z wcześniactwem dziecka”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz