Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Kobiet "Dbamy o Mamy"

czwartek, 14 czerwca 2012


Dlaczego w ciąży boli kręgosłup?

      Wiele kobiet w okresie ciąży skarży się na ból kręgosłupa, a szczególnie jego dolnego odcinka. Dzieje się tak, ponieważ rozwijający się płód powoduje przesunięcie środka ciężkości ciała ciężarnej w przód, a rozciągane, zatem niewydolne, mięśnie brzucha nie są w stanie kompensować sił pociągających lędźwiowy odcinek kręgosłupa do przodu. Tak pogłębiona lordoza lędźwiowa jest z kolei wyrównywana „w górę”, czyli przez powiększenie kifozy piersiowej i lordozy szyjnej. Niefizjologiczne ustawienie kręgosłupa skutkuje dysbalansem (zaburzonym stosunkiem napięcia) poszczególnych grup mięśniowych. Dlatego podczas ćwiczeń, które oferujemy, niezwykle ważne są:
      - ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i rozluźniające część lędźwiową prostowników grzbietu
      - ćwiczenia wzmacniające mięśnie odpowiedzialne za przyciąganie łopatek do kręgosłupa, cofanie i ściąganie w dół barków oraz ćwiczenia rozluźniające mięśnie rotujące ramiona do wewnątrz
      - ćwiczenia rozluźniające okolicę szyi i karku
      - ćwiczenia „chowania pod siebie” kości ogonowej i krzyżowej

Ból przysparzają także stawy krzyżowo-biodrowe. Tutaj przyczyna dyskomfortu jest nieco inna. Organizm ciężarnej wydziela hormon relaksynę, która działa rozluźniająco na więzadła i torebki stawowe wspomnianych stawów i spojenia łonowego. Po co? Żeby poszerzyć kanał rodny i ułatwić dziecku wyjście na świat. Stawy „mocujące” kości biodrowe z kością krzyżową są ściśle związane przez więzadła, co umożliwia jedynie minimalny ruch w tym obszarze. Relaksyna zwiększa zakres ruchu w stawach, co można odczuć przy krążeniach bioder, skłonach, czy nawet podczas chodzenia w postaci „klikania”, „przeskakiwania”, dyskomfortu, a nawet delikatnego bólu.  Są to objawy, które w żaden sposób nie powinny niepokoić. Czy można temu przeciwdziałać? Można, poprzez wzmacnianie mięśni obręczy miednicznej, które w pewnym stopniu zastępują rozluźnione więzadła. Pomogą w tym przede wszystkim opisane wcześniej krążenia bioder i „kołyska” miednicą w przód i tył oraz na boki. W przypadkach, gdy ból jest niezwykle uciążliwy, można wspomóc stawy krzyżowo-biodrowe taśmami (kinesiology taping) przyklejanymi na skórę. Ważne jest także oswojenie się z dyskomfortem, jaki przysparzają poruszające się między sobą powierzchnie stawów. Będzie to ułatwienie podczas samego porodu, ponieważ nie będziemy narażać organizmu na nieznane wcześniej bodźce, które mogłyby niepotrzebnie zaniepokoić rodzącą.  

Oczywiście, chcąc zapobiec lub zmniejszyć dolegliwości, nie zapominajmy o utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała przez cały dzień, a nie tylko podczas ćwiczeń wykonywanych na sali lub w domu.

Kasia Grzymisławska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz